E enjte, 19.05.2022, 01:03 PM (GMT+1)

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (2)

Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë

Entela Binjaku: Studentët e “Shëndetit publik” paraqesin temën “Vaksinimi në Shqipëri-sfidë apo realitet?”

Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (1)

Xhelal Zejneli: Iluminizmi në Skoci dhe në Angli

Qazim Namani: Ndryshimi i veshjes brenda një fisi dhe familje shqiptare pas krizës lindore 1879/1880

Fran Gjoka: Një jetë e shkrirë në arsim e krijimtari letraro-artistike

Qazim Namani: Gjurmët historike dhe ruajtja e traditës së krishterë në veshjen e Medvegjës

Fotaq Andrea: Selenica - Madona e Arit të Zi

Saimir Lolja: Iliada, Odiseja, Eneada, prralla të klonuara keq

Xhelal Zejneli: Samuel Huntington - 'Përplasja e Qytetërimeve'

Frank Shkreli: Dalip Greca ndërroi jetë, humbje e madhe për gazetarinë

Një mik e koleg i dashur dhe i nderuar për mua dhe të gjithë ata që e kanë njohur, u nda papritmas nga kjo jetë. Gazetari i njohur Dalip Greca ndërroi jetë.  Lajmi na tronditi dhe na mjeroi.  Një zi me plot dhimbje mbuloi familjen Greca, pikëlloi kolegë, miq e dashamirë të shumtë...
Xhelal Zejneli: Iluminizmi dhe 'Revolucioni i Leximit' Frank Shkreli: Një fotografi vlen më shumë se 1000-fjalë Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika Frank Shkreli: Florida nderon viktimat e komunizmit, ndërsa Tirana e socialistëve refuzon të dënojë gjenocidin serb Xhelal Zejneli: Iluminizmi dhe interpretimi social dhe kulturor

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Duhanxhinjtë shqiptarë thonë “po pi një cigare”, por tymi i duhanit nuk është lëng që pihet, ndërsa cigaria tymoset, ose si thonë malësorët “po djeg një cigare”, andaj duhet të korigjohet kjo pasaktësi gjuhësore.Tymosja e cigareve, e puros, e duhanit në llullën, tymosja e nargjiles, përtypja e duhanit snus, ka joshur dhe ka...
Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (2) Xhemaledin Salihu: Dita e Shën Gjergjit në Preshevë Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (1)

Fritz Radovani: Don Nikoll Gazulli

Pesha e randë e gurit shpesh ban që, mbasi mbulohet me pluhun, me kohë dhe dalngadalë, shiu, era, fortuna e përmbytjet e zhysin në baltë.Për shumë kohë këta gurë mbahen mend si shenja drejtimi rruge, pushimi shtegtarësh ose ngjarjesh të mëdha historike. Ndonjëherë, këta ishin edhe skuta prite...
Aurel Dasareti: Armiqtë tanë të vetëm janë politikanët tanë kriminelë dhe indiferenca jonë Ymer Avdiu: “Festa e Abetares” në Karagaq të Pejës dhe veçimi racist i ashkalinjve që gjuhë amtare e kanë shqipen! Florim Zeqa: Vizitat maratonike të liderëve shtetëror! Enver Bytyçi: Juri Kim dhe iluzioni i së ardhmes! Florim Zeqa: Shpresa nuk vdes e fundit!

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Sinan Gashi: Kur veprimi duhej paraprirë fjalës

Pas nëntë vitesh të largimit nga puna, për papërshtatshmëri ideo-politike në arsim, sipas vendimit të Komitetit të LKK-së të Gllogocit, dhe punës së juristit që më ishte caktuar detyrueshëm, Sindikata e Pavarur e Republikës së Kosovës më 1990, më ktheu në vendin e punës, larguar sipas...
Gjon Keka: Bashkëbsiedim interesant në mes të Skënderbeut dhe Mehmetit Albert Zholi: Vexhi Buharaja, eruditi i trajtuar si endacak Visar Zhiti: Gazetari Dalip Greca shuhet Kozeta Zylo: Mark Gjonaj sjellë Gjergj Kastriotin në Bronx të Nju Jork-ut Gjon Keka: Heroizmi hyjnor i Gjergj Kastriotit arbëror

Xhafer Leci: Shqiponjat gjithmonë kthehen në fole

Hapet dera e Avionit…. Ajri gjysmë i ngrohtë i funprillit na prek fytyrat. . Jemi në tokën shqiptare…jemi në tokën tonë.Prej kohësh e kishim menduar dhe ëndërruar këtë udhëtim, por kur realiteti i kalon pritshmëritë e ëndrrës, atëherë s`kemi si të mos themi“S`ka si vendi ynë“...
Hamdi Hysuka: Është bukur kur jemi bashkë Hasan Hasanramaj: SHBA 'Rrasa e Zogut' e Junikut - prijatare e alpinizmit në Kosovë Hasan Hasanramaj: Peja, 6 herë u bë shkrumb e hi nga dora e pushtuesve Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti... Armela Hysi: Ambasada e Athinës vijon me “Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në tokën helene

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Historia e kombit tonë është si një kaleidoskop i madh, që bashkon periudhat e ndryshme dhe gjurmëlënësit e saj në një unitet harmonik. Ndërsa themeli ynë i fuqishëm, me anë të të cilit ne dëshmojmë dhe mbështetemi, janë personalitetet mbikohore të kombit, ata që ruajtën dhe mbrojtën qenien e kombit tonë të lashtë...
Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë Nue Oroshi: Besim Ndrecaj burrë i heshtjes së fjalëve por hero i jehonës së zërit të krismave të pushkës Eduard M. Dilo: Përkujtojmë shqiptaren e madhe Lume Juka Mehmet Musa: Gjergj Pjetër Sokoli

Kastriot Dervishi: Dokumenti i njohjes së Shqipërisë nga SHBA

Sekretari i shtetit, Charles Evans Hughes (1862-1948) më 25.7.1922, la këtë porosi për të komisionerin në Shqipëri, Maxwell Blake:“Në datën 28 korrik mund t'i dorëzoni ministrit të Jashtëm të Shqipërisë (Pandeli Evangjeli-shënim) një njoftim me...
Kastriot Dervishi: Korrupsion me eshtra, para dhe rroba Kastriot Dervishi: 'Punë e organizuar në Spaç' Kastriot Dervishi: Vrasja e Avni Rustemit Kastriot Dervishi: Gjykata Speciale e Sigurimit Kastriot Dervishi: Hashashi “i dëmshëm në çdo pikëpamje”

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist Dasho Aliko i bën thirrje Bashës: Nuk e keni shumicën, hap krah! Edi Rama: Lëreni PD-në, ejani të rikthejmë Monizmin!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora