• Lutfi Alia: Medaljonet me portretin e Gjergj Kastriotit

  Në shekujt e mesjetës, populli ynë përjetoi qyteterimin perëndimor, respiroi kulturën europiane dhe ishte e mbetet pjesë integrale e Europës. Eqerem Çabej shkruan: “Dalmacia dhe Albania e me pas ishujt Jonik, janë vendet, që u...
 • Nue Oroshi: Tre Haxhi Qamila të rinj të Kosovës

  Përvjetori i grushtetit kundër diktatorit turk Erdogan u kremtua edhe në Prishtinë.Këto përpjekje për rikthimin e neootomanizmit në trojet shqiptare i organizoi Ambasada e Turqisë apo strofulla e gjarpërinjeve aziatikë. Nga Politikanet aktivë të Kosovës mori pjesë ...
 • Kristinë Dedaj: Përjetësimi i Imzot Nikollë Kaçorrit

  Këngët popullore shqiptare shpeshherë në mungesë të shkrimeve ato kanë përcjellë traditën kombëtare shqiptare shekuj me radhë. Edhe pse shpeshherë historianët e vijave të ndryshme politike janë munduar që atdhetarëve shqiptarë t‘iu jepnin kahje të ndryshme apo...
 • Ndue Dedaj: Në tokën e Kastriotëve

  Kastriotët dhe Dukagjinët janë mbase më pranë se askund tjetër, sa u përket trojeve të tyre, në dy fshatra matjanë thuajse ngjitur, Shqefën e Dukagjin, që kanë në mes si një “urë” Urëxallën me pak shtëpi...
 • Ajshe Leka: Probleme me aciditet dhe gazrat?...

  Dieta e zbrazjes së acidit është projektuar për të ndihmuar në përmirësimin e sistemit të tretjes, eliminimin e simptomave të uljes së acidit si dhe për të rritur sistemin tuaj imunitar, për të parandaluar këtë lloj çrregullimi të stomakut...
 • Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës

  Kur e preku sëmundja e rëndë Muharremin dhe e dobësoi për një kohë relativisht të shkurtër, shkova ta vizitoj. Po ishte lodhur shumë dhe fjalinë e fundit që mundi ta thotë ishte: “Të fala Roganës”, vendlindjes që e deshi ...
 • Kanal Televiziv për Mërgatën

  Në Klubin Ekonomik (Wirtschaftsclub) të Kompanisë Ecolog të familjes Destani, që kishte krijuar kushte ideale për takim e punë, u mbajt takimi i radhës në mes të Këshillit Nismëtar për Kanalin Televiziv për Mërgatën dhe një delegacioni nga Parlamenti i Kosovës...
 • Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

  Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...